Hytteplanmila 2020Utcai futás

Hytteplanmila 10km – Jakob Ingebrigtsen és Kilian Jornet egy pályán (élő közvetítés)

Már régóta pletykálták sok helyen, hogy Norvégia egyik legnépszerűbb 10 km-es versenyén összecsap a két egymástól nagyon különböző szakág, a pályatlétika és az ultraterepfutás két kiemelkedő személyisége.
A Hytteplanmilan tavaly több mint 3000 résztvevő volt, a sík és gyors pályának köszönhetően az elit versenyzők között is nagyonn népszerű. Jakob Ingebrigtsen tavaly itt futott norvég országos csúcsot 27:54-gyel.

Kilan Jornet

A Norvégiában élő Kilian Jornet részvétele már régóta biztos volt. A katalán születésű túrasíző, terepfutó eredményeit lehetetlen lenne felsorolni, sokszoros túrasí és skyrunning világbajnok, 2x-es UTMB és 1x-es Western States győztes, szinte minden nagy nevű terepfutóversenyt megnyert már.
Aki követik az közösségi média felületeit, Strava bejegyzéseit, láthatták, hogy nagyon készül. Versenyen még nem, de edzésen már futott 28:59-et 10 km-en.

Jakob Ingebrigtsen

Jakob Ingebrigtsen indulását is rebesgették már régóta, de a verseny szervezői csak tegnap délután jelentették hivatalosan, hogy ott lesz ő és Bátyja, Filip is a rajtnál. A 20 éves futó idén sorra dönti a norvég csúcsokat, 1500 métertől 5 km-es utcai futásig idén már több rekordot begyűjtött. A héten egy interjúban azt mondta, hogy 800-tól maratonig minden norvég rekordot szeretne megdönteni a pályafutása végéig.

Esélylatolgatás

Kiliannak valószínűleg nem lesz esélye sem Jakob Ingebrigtsen legyőzésére, sem a győzelemre, a reális eredmény az első 10 hely valamelyike lehet. A rajtlistán 12-en vannak nála jobb vagy ugyanolyan idővel, köztük Jakob bátyja, Filip Ingebrigtsen. Ő tavaly ezen a pályán 28:40-nel harmadik lett.

A mezőnyből kiemelkedik a fiatalabb Ingebrigtsen és a 34 éves, március óta norvég színekben versenyző, eritreai születésű Zerei Kbrom Mezngi. Ő idén pályán futott már 28:04-et. Nagy harc lehet kettejük között a győzelemért, a norvég csúcsért, de akár Julien Wanders 27:13-as Európa-rekordja is veszélyben lehet.

A koronavírus miatt az idei versenyt csak az elit versenyzőknek tartják meg, az amatőr futók virtuálisan teljesíthetik a távot. A nevezési limitidők a következők voltak:
férfiak 31:20 (32:00 utcán)
nők 37:20 (38:20 utcán)
A futókat a nevezési időik alapján 5 különálló 25 fős futamra bontják. Így összesen 125 futó rajtolhat el, az egyes futamok 1 percenként indulnak.